<body><script type="text/javascript"> function setAttributeOnload(object, attribute, val) { if(window.addEventListener) { window.addEventListener('load', function(){ object[attribute] = val; }, false); } else { window.attachEvent('onload', function(){ object[attribute] = val; }); } } </script> <div id="navbar-iframe-container"></div> <script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/platform.js"></script> <script type="text/javascript"> gapi.load("gapi.iframes:gapi.iframes.style.bubble", function() { if (gapi.iframes && gapi.iframes.getContext) { gapi.iframes.getContext().openChild({ url: 'https://www.blogger.com/navbar.g?targetBlogID\x3d8090950541441488920\x26blogName\x3dGibifi%C3%BA+blogja\x26publishMode\x3dPUBLISH_MODE_BLOGSPOT\x26navbarType\x3dBLUE\x26layoutType\x3dCLASSIC\x26searchRoot\x3dhttps://gibifiu.blogspot.com/search\x26blogLocale\x3dhu_HU\x26v\x3d2\x26homepageUrl\x3dhttp://gibifiu.blogspot.com/\x26vt\x3d5675040957019343747', where: document.getElementById("navbar-iframe-container"), id: "navbar-iframe" }); } }); </script>

Gibifiú blogja

A Majomszabású Ember vall benyomásairól, zenékről, sörökről, abszurdról és egyéb gibbonságokról.

 

Fehérek egymás ellen I.

Tehát Edelweiss Hefetrüb:
Legendás szűretlen búzasör Ausztriából, az Alpokból (egészen pontosan Linzből).
A színe önamgáért beszél, dekoratív. A sör tetején masszív hab. Talán a szokottnál kicsivel több alkohol (5.5%) teszi, de első kortyra kicsit Technocol rapid (vagy ha úgy tetszik hígított hígító) ízű - az Ilzerrel is ez volt a bajom - amiből később gyümölcsös aroma tűnik ki.
Ahogy pohárba töltés után a szén-dioxid felszabaul, kis buborékok (úgy értem a szokottnál kisebb) törnek át a (megfelelő árnyalat nem szerepel a szókincsemben*) sárga sörön, ami kicsit az akváriumok levegőztetőjét juttatja az eszembe.

Löwenweisse Hefe-weissbierrel kapcsolatban gyorsan leszögezném, hogy semmi köze az én Leuvenhez (ha így kisajátíthatom). A címke csak annyit árul el, hogy (az előző sör soproni forgalmazásával szemben) a Borsodi Sörgyár importálja Németországból. A címkéből megtudom, hogy az imént keresett színárnyalat az opál és az is kiderül, hogy búzasört (mármint ezt a kettőt) már ***va régen (a középkorban) is csináltak, bár az Árpádháziak még lemaradtak róla, viszont annyi biztos, hogy Mátyás (1443-1490) már kortyolgathatott Edelweisst, viszont Löwenweisse-től Luxemburgi Zsigmondnál (1368-1437) korábban magyar uralkodó nem b***hatott be.
Úgy nagyjából 600 év tapasztalatának gyümölsét szürcsölgetve így az osztrák versenyző után... jó. Megjelenésre hasonló, talán kicsit halványabb árnyalat, de ezen nem veszünk össze. Ízre lágyabb, ihatóbb - ami az alkoholt illeti csak árnyalatnyi a különbség (5.2%), finom ser. Ami külön jó, hogy a böfögést nem követi hígítós borzongás, ami el is dönti a mérkőzést, amit nagy csatában, de 3-2-re a Löwenweisse nyer meg (a sörélesttő szabadrúgásával) és jut a döntőbe, ahol a belga - magyar meccs győztesét (Brugs vs Ilzer) várja.

Címkék: ,

 

for this post

Leave a Reply